این مطلب را به اشتراک بگذارید

نصب پارکت چقدر زمان میبرد؟

نصب پارکت چقدر زمان میبرد

مراحل نصب پارکت لمینت به شکلی است که بسیاری از افراد تصور می‌کنند کار بسیار دشوار است، ولی در حقیقت با فراهم کردن ابزار و همچنین شرایط لازم برای انواع نصب پارکت لمینت کاری بسیار سهل و لذت بخش است.

پارکت لمینت به دلیل جنس مقاوم و با کیفیت در اکثر مناطق، حتی گاهی مناطقی با رطوبت بالا قابل نصب است. اما اگر نصب پارکت لمینت اصولی نباشد و طبق قواعد نصب نشده باشد قطعا در آینده نزدیک شما را دچار مشکل خواهد کرد.

نصب پارکت لمینت جزو آخرین مراحل کارهای ساختمانی بوده و پس از خشک شدن و از بین رفتن کامل رطوبت مصالح به کار رفته انجام می شود.

برای نصب پارکت چوبی و یا نصب پارکت لمینت حداقل60 روز زمان لازم است که از خشک بودن کف مطمئن شویم. پارکت لمینت خریداری شده را باید به مدت ۴٨ ساعت در وسط اتاق محل نصب قرار داد تا با محیط هم دما شود.بعد از باز کردن بسته های پارکت لمینت، باید فوراً‌ً نصب گردند.همه تایل ها باید قبل از نصب به خوبی بررسی شوند و درصورت مشکل دار بودن تایل (ناشی از حمل و نقل یا نگهداری نامناسب) از نصب آن خودداری گردد.

دمای محیط قبل از نصب، حین نصب و هنگام استفاده از لمینت باید ١۶ الی ٢٢ درجه سانتی گراد بوده و رطوبت محیط باید ۴٠ الی ۶٠ درصد باشد.

آماده سازی بستر قبل از نصب پارکت لمینت

پارکت لمینت را روی هر سطح صافی می توان نصب کرد اما بهترین سطح برای نصب آن، سطحی بتنی یا سطح با ملات ماسه سیمان لیسه کشی شده می باشد.

حداکثر ناهمواری سطح زیرین نباید بیش از ۲ میلیمتر در هر متر باشد. هرچه سطح زیرین صاف تر باشد، کیفیت اجرا بیشتر بوده و در زمان راه رفتن بر روی لمینت، صدای جیر جیر ایجاد نخواهد شد.

وسایل مورد نیاز نصب پارکت

برای نصب پارکت لمینت به این ابزارها نیاز است.

1. متر نواری – اره –  

2.فوم مناسب زیرسازی به ضخامت ٢ میلیمتر

3.ورق نایلونی به ضخامت ۲ میلیمتر

4.درزگیر سیلیکونی

5.قرنیز (برای زیبایی انتهای کار و پوشش فضاهای انبساط مجاور دیوار ها)

قبلا اشاره کردیم که ضخامت لمینت های موجود در بازار، ٨ میلیمتر می باشد. بنابراین اگر قصد دارید قسمتی از منزل را با پارکت لمینت بپوشانید، حداقل ضخامت مورد نیاز برای هم باد شدن با سایر سطوح ، با فرض استفاده از یک لایه فوم زیر سازی در زیر آن، برابر  ١٠ میلیمتر می باشد.

فوم زیرسازی علاوه بر ایجاد بستر مناسب برای نصب لمینت، تا حدودی به عنوان عایق صوتی نیز عمل می کند.

اگر صرفاً بخشی از فضای منزل باید با لمینت پوشانده شود می بایست در محل تلاقی لمینت با سایر کفپوش ها نظیر سرامیک یا سنگ، فضایی خالی به عنوان فاصله انبساط تعبیه شود که این فضا با استفاده از حائل هایی که میانه یا گرده ماهی نام دارند پوشیده می شود.

نحوه نصب پارکت لمینت بر روی سرامیک

بسیاری از افرادی که اقدام به خرید پارکت لمینت می کنند قصد دارند آن را جایگزین سرامیک کنند. بنابراین، تمایل دارند بدانند که چگونه پارکت روی سرامیک قرار می گیرد. به طور کلی در پاسخ به سوال نصب پارکت روی سرامیک می توان گفت که لمینت بر روی هر سطح صاف و بی نقصی قابلیت نصب دارد. لمینت ها دارای ساختار نصب کلیکی هستند به این ترتیب که در هنگام نصب زبانه یک تایل در فرورفتگی تایل کناری قفل می شود و فرآیند نصب به این ترتیب تکمیل می شود. به همین دلیل است که گفته می شود نصب لمینت بسیار ساده و بی دردسر صورت می گیرد.

پیروی از چنین ساختار نصبی شرایطی را ایجاب می کند که زیرسازی سطح و بررسی صافی آن از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. اگر سطح دارای پستی و بلندی باشد یا به اصطلاح کف بی نقص نباشد کلیک ها بخوبی در یکدیگر قفل نخواهند شد. این موضوع می تواند خود زمینه مشکلات بعدی را مهیا کند. اگر کلیک ها بخوبی در هم قفل نشوند پس از گذشت مدتی شاهد ایجاد سر و صداهای آزار دهنده هنگام راه رفتن بر روی آنها خواهید شد.

 این موضوع حتی می تواند تا حدی باشد که به طبقه زیرین نیز نفوذ کند. همچنین وجود فاصله بین تایل ها منجر به نفوذ آب و رطوبت به لایه مغزی خواهد شد. لازم است بدانید که لایه مغزی در برابر آب و رطوبت بسیار حساس است و اگر چنین شود از عمر مفید آن بشدت کاسته خواهد شد. پس اگر قصد دارید از روش نصب لمینت روی سرامیک بهره ببرید حتماً باید سطح یکدست و عاری از شکستگی و آسیب باشد.

Parquet installation

در پایان

نصب پارکت لمینت احتیاج به مهارت اولیه کار با ابزار ساده نجاری دارید. اگر این مهارت اولیه را ندارید و با ابزار آشنایی ندارید بهتر است نصب لمینت را به یک فرد متخصص بسپارید شرکت تکنوفلور در تمام شهرهای ایران نصاب های مورد اعتماد دارند .

حتما در حین نصب از عینک محافظ استفاده کنید. مراحل نصب پارکت لمینت را با هم مرور کردیم اکنون می‌توانید با حوصله و دقت و رعایت اصول ایمنی به نصب پارکت مشغول شوید. اگر هم احتیاج به مشاوره و حتی نصاب ماهر پارکت لمینت دارید می‌توانید باکارشناسان شرکت تکنوفلو در تماس باشید. تابتوانید کارخرید نصب پارکت لمینت خود رابااطمینان بیشتری انجام دهید.

مقالات مرتبط