این مطلب را به اشتراک بگذارید

تفاوت پارکت و لمینت را توضیح دهید [ مزایا و معایب ]

با تفاوت پارکت و لمینت بیشتر آشنا شوید.

همانطور که می دانید آگاهی از تفاوت پارکت و لمینت در زمان تغییر دکوراسیون منزل می تواند به آسانی شما را به سمت انتخاب بهترین گزینه مناسب هدایت کند. جالب است بدانید از نظر بسیاری از طراحان دکوراسیون داخلی انتخاب صحیح کفپوش (پارکت یا لمینت ) می تواند بیشترین تاثیر را بر فضای داخلی منزل و حال و هوای دکوراسیون خانه شما داشته باشد. در ادامه جهت بررسی بهتر و اصولی، ابتدا به صورت جداگانه به معرفی کامل پارکت و لمینت  و سپس به  تفاوت لمینت و پارکت  و چگونگی انتخاب بهترین کفپوش متناسب با منزل شما می پردازیم.

پارکت یا کفپوش چوبی چیست؟

پارکت های چوبی یکی از پرکاربردترین کفپوش ها در سراسر جهان هستند. جالب است بدانید در زمان تولید پارکت  چوبی (بر خلاف لمینت) عموما از فرآیند خاصی استفاده نخواهد شد. ابتدا چوب درخت را به الوار و سپس آن ها را به ابعاد های کوچک برش می دهند تا در هنگام نصب با چسب مخصوص به راحتی به کف خانه یا ساختمان بچسبد. پس از خشک شدن چسب و سفت شدن لایه های پارکت، سطح پارکت چوبی را به خوبی سابیده و سپس لاک می زنند تا صاف و درخشان شود. در واقع تفاوت اصلی بین پارکت های چوبی نه در فرآیند ساخت بلکه در نوع درختی است که چوب پارکت از آن تهیه شده است.

پارکت لمینت چیست؟

پارکت لمینت، که اغلب به عنوان پارکت لمینت شناخته می شود، یکی از پرطرفدار ترین کفپوش های  بین معمارها هستند . پارکت لمینت ها  از چندین لایه تشکیل شده است که با استفاده از فرآیند صنعتی لایه ها روی هم قرار می گیرد.

پارکت لمینت از 4 لایه اورلی، کاغذ دکور ، HDF+ و لایه زرین تشکیل شده است.

  • 1-لایه اورلی
  • 2- کاغذ دکور
  • 3-hDF+
  • 4- لایه زیرین
لایه های پارکت لمینت

تفاوت پارکت و لمینت چیست؟

1.نصب لمینت در مقایسه با پارکت  چوبی بسیار سریع تر و راحت تر انجام خواهد شد.

2.پارکت چوبی از چوب خالص درختان افرا، کاج، بلوط و… ساخته می شود و عموما عملیات و فرآیند خاصی بر روی این کفپوش ها صورت نگرفته است.

3.پارکت لمینت از چندین لایه مثل اورلی، کاغذ، HDF+ ، لایه زرین تشکیل شده است.

4.لمینت نسبت به پارکت مقاومت بسیار بیشتری در برابر رطوبت، آب و همچنین اجسام نوک تیز دارد.

5.عمر مفید پارکت چندین برابر لمینت است اما همانطور که گفته شد در مقایسه با لمینت نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری خواهد داشت.

6.لمینت از لحاظ اقتصادی بسیار مقرون به صرفه تر است. عموما نصب پارکت به عنوان خرید لوکس تلقی می شود.

7.با توجه به هزینه خرید و نصب، نیاز به مراقبت و نگه داری و مقاومت در برابر آب و رطوبت و … عموما خرید لمینت در مقایسه با پارکت بیشتر توصیه خواهد شد.

مقایسه پارکت و لمینت در نحوه نصب

یکی از تفاوت های اصلی پارکت و لمینت، درنحوه‌ نصب آنهاست. برای نصب پارکت ابتدا یک چسب مخصوص رامورد استفاده قرار میدهند. پس از خشک شدن چسب، سطح پارکت را ساب زده شده و یک لایه لاک روی آن میکشند می‌شود.
اما انواع مختلف پارکت لمینت ها برای اجرا نیازی به چسب ندارند. دور پارکت لمینت‌ها شیارهایی به نام کلیک وجود دارد که در هم قفل می‌شود. در نتیجه، می‌توان سطح وسیعی را سریع اجرا کرد. از طرفی، به خاطر عدم استفاده از چسب برای نصب انواع پارکت لمینت، می‌توان آنها را به راحتی جمع و در محل دیگری نصب کرد. پیش از اجرای پارکت لمینت نیز، روی سطح فوم‌های مخصوصی پهن می‌شود که عایق مناسبی برای حرارت و صداهستند.
نحوه نصب، مهم‌ترین تفاوت پارکت و لمینت است. به خاطر این تفاوت لمینت به کف اصلی آسیب نمی‌زند و می‌توان دوباره آن را استفاده کرد، اما پارکت نه.

دوست دار محیط زیست

اگر به محیط ‌زیست اهمیت می‌دهید باید بدانید که از این نظر پارکت و لمینت بسیار دوست دار محیط زیست هستند. محصولات تولیدی پارکت لمینت هم به خاطردارا بودن مواد طبیعی و با کیفیت به راحتی میتوانند در طبیعت تجزیه وحتی بازیافت شوند.کما اینکه میتوان پارکت لمینت اجرا شده دریک فضارا به فضایی دیگر انتقال داد و به راحتی اجرا کرد ولی پارکت های چوبی را تنها یکبار و در یک فضا میتوان مصرف کرد.
حال که به بررسی تفاوت های پارکت وپارکت لمینت پرداختیم خودتان انتخاب کنید.پارکت چوبی بهتر است؟یا پارکت لمینت؟

برای خرید پارکت لمینت از کارخانه تکنوفلور با مشاوران  فروش ما در ارتباط باشند.

elbSrussaer

مقالات مرتبط