نگهداری و نظافت پارکت لمینت

محصولات تکنوتولز

دکوراسیون داخلی عبارتست از تلفیق علم و هنر با هدف به­ وجود آوردن یک فضای داخلی خوشایند به لحاظ زیباشناختی و کاربری مفید برای کاربرانش. از مهم­ترین جزئیات در دکوراسیون داخلی، کف سازی و استفاده از متریال مناسب برای کف بعنوان عنصر فرم دهنده به فضا و بستر فعالیت است. در حال حاضر یکی از بهترین متریال ها، پارکت لمینت ها هستند که علاوه بر زیبایی و راحتی اماکن به لحاظ نمای طبیعی، عمر طولانی و نرخ مناسبشان از طرف بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح داده می شوند.

پارکت لمینت تشکیل شده از چوب فشرده MDF یا HDF است که یک لایه ی محافظ (لمینت) روی آن قرار داده شده است تا از (خط و خش)‌ و نفوذ مستقیم آب به آن جلوگیری شود. با همه گیر شدن استفاده، نظافت و نگهداری اهمیت پیدا می کند. حفظ کیفیت و دوام بمانند روز نخست، مستلزم نظافت کردن مداوم و مراقبت از آنها با مواد صحیح می باشد و بر این نکته تاکید دارد که نظافت آن ها نیاز به آگاهی دارد.

مراحل الزامی در نظافت

 • مرحله اول: گردگیری

مهم ترین مرحله نظافت گردگیری است، ابتدا کفپوش باید به روش مناسبی گردگیری شود:

 1. گردگیری با جاروبرقی: فرق چندانی ندارد از جاروبرقی های مدرن یا معمولی در این مرحله استفاده کنید. نکته مهم در این مرحله تنظیم جاروبرقی‌تان روی گزینه زمین سخت است(فرچه‌های جارو بیرون باشند) که گردوغبار  را پاک کند.
 2. گردگیری با تی خشک: با استفاده از یک تی خشک نیز به راحتی می توانید گردگیری اولیه را انجام دهید. دقت داشته باشید که حتی اگر متریال شما ضد خش باشد، خاک و گردوغبار می‌تواند در طولانی مدت به آن آسیب برساند.
 • مرحله دوم: استفاده از شوینده مخصوص

محصولات تکنوتولز

ملزومات دکوراسیون کف: شامپوی مخصوص 

اطلاعات بیشتر در مورد محصولات تخصصی نگهداری

برای نظافت گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ اما شایسته ترین انتخاب استفاده از شوینده های مخصوص است که آنتی باکتریال نیز باشند. پس از تهیه شوینده مخصوص ، مقدار مناسبی از آن را روی طی اسپری کنید و کفپوش را پاک کنید. هرگز از شوینده‌های رایج که دارای موادشیمیایی، آمونیاک، و آنزیم‌های قوی هستند استفاده نکنید تا به کفپوش شما آسیبی نرسد.

 • آخرین مرحله : خشک کردن

مرحله خشک کردن اهمیت بسزایی در فرآیند نظافت دارد؛ چرا که رطوبت و وجود آن می‌تواند به لمینت آسیب وارد کند. با استفاده از یک دستمال مناسب (دستمال‌های فیبری گزینه مناسبی‌ست) تمام قسمت‌ها، مخصوصا شیارهای مخصوص آن را کاملا خشک کنید. توجه کنید که بافت دستمال شما نباید خشن باشد تا موجب سایش و خراش در سطح پارکت نشود.

موارد جانبی مهم در نظافت و نگهداری

 • براق کردن و جلا دادن :‌ در مواقعی که کفپوش شفافیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح چرک مرده می شود و دیگر براق نیستند و نمایی ندارند می توانید با استفاده از واکس آن ها را براق کنید.
محصولات تکنوتولز

ملزومات دکوراسیون کف: واکس و براق کننده 

 • اگر مایعاتی با ترکیب اسیدی و یا قلیایی روی پارکت ریخته شد، سریعا آن را خشک و در صورت نیاز تمیز کنید تا از نفوذ و آسیب رساندن به آن جلوگیری شود.
 • از محصولات بزرگسالان (صابون و شامپوی بچه) به دلیل وجود مواد شوینده قوی‌تر در تميز كردن پارکت استفاده نکنید.
 • تميز كردن  با بخارشوی توصیه نمی‌شود، چراکه باعث نفوذ رطوبت به لایه‌های عمیق می شود و به آن آسیب می رساند.
 • مواظب باشید تا موادی مانند شمع مذاب، جوهر، آدامس و غیره که ممکن است به سطح آن چسبیده و به مرور شکل ظاهر سطوح بیرونی را کمی زشت و حتی دچار آسیب دیده (هر چند بصورت جزئی) کنند، بر روی سطح آن نچسبند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با استفاده از مواد شوینده مخصوص استفاده و پس از پاک شدن کامل آثار آن، به دقت جای آنرا خشک کنید. و یا اینکه در صورت در دسترس نبودن این مواد، در ابتدا با کمی یخ آنها را به آرامی جدا کرده و سپس با استفاده از وسیله ای صاف و نازک (مانند یک صفحه در حد یک کارت بانکی و یا شبیه آن) به آرامی آن موارد ریخته شده بر روی سطح را پاک کرده و از آنجا جمع کنید. البته در این روش باید دقت کنید که در مرحله آخر موجب ایجاد خراش بر روی سطح آن نشوید. سپس سطح را با یک دستمال به آرامی پاک کنید.
 • اگر برای تمیز کردن سطوح  از آب استفاده می کنید، دقت کنید که دمای آن چندان زیاد نباشد و بهتر است که آب ولرم باشد.

و بعنوان صحبت پایانی در صورت رعایت موارد فوق درزمینه نگهداری و نظافت؛  پارکت لمینت ها عمر طولانی خواهند داشت.