نگهداری و نظافت پارکت لمینت

دکوراسیون داخلی عبارتست از تلفیق علم و هنر با هدف به­ وجود آوردن یک فضای داخلی خوشایند به لحاظ زیباشناختی و کاربری مفید برای کاربرانش. از مهم­ترین جزئیات در دکوراسیون داخلی، کف سازی و استفاده از متریال مناسب برای کف بعنوان عنصر فرم دهنده به فضا و بستر فعالیت است. در حال حاضر یکی از بهترین متریال ها، پارکت لمینت ها هستند که علاوه بر زیبایی و راحتی اماکن به لحاظ نمای طبیعی، عمر طولانی و نرخ مناسبشان از طرف بسیاری از مصرف کنندگان ترجیح داده می شوند. توجه داشته باشید که پارکت لمینت تشکیل شده از چوب فشرده MDF یا HDF است که یک لایه ی محافظ (لمینت ) روی آن قرار داده شده است تا از (خط و خش)‌ و نفوذ مستقیم آب به آن جلوگیری شود. با همه گیر شدن استفاده از لمینت، نظافت و نگهداری پارکت لمینت ها اهمیت پیدا می کند. حفظ کیفیت و دوام پارکت لمینت ها بمانند روز نخست، مستلزم نظافت کردن مداوم پارکت ها و مراقبت از آنها با مواد صحیح می باشد و بر این نکته تاکید دارد که نظافت آن ها نیاز به آگاهی دارد.

مراحل الزامی در نظافت پارکت

 • مرحله اول: گردگیری

مهم ترین مرحله نظافت پارکت لمینت گردگیری است، ابتدا کفپوش باید به روش مناسبی گردگیری شود:

 1. گردگیری با جاروبرقی: فرق چندانی ندارد از جاروبرقی های مدرن یا معمولی در این مرحله استفاده کنید. نکته مهم در این مرحله تنظیم جاروبرقی‌تان روی گزینه زمین سخت است(فرچه‌های جارو بیرون باشند) که گردوغبار روی لمینت را پاک کند.
 2. گردگیری با تی خشک: با استفاده از یک تی خشک نیز به راحتی می توانید گردگیری اولیه را انجام دهید، دقت داشته باشید که حتی اگر پارکت لمینت شما ضد خش باشد، خاک و گردوغبار می‌تواند در طولانی مدت به آن آسیب برساند.
 • مرحله دوم: استفاده از شوینده مخصوص پارکت

محصولات تکنوتولز

ملزومات دکوراسیون کف: شامپوی مخصوص پارکت لمینت

برای نظافت پارکت لمینت گزینه‌های زیادی وجود دارد؛ اما شایسته ترین انتخاب استفاده از شوینده های مخصوص پارکت لمینت است که آنتی باکتریال نیز باشند.پس از تهیه شوینده مخصوص پارکت لمینت، مقدار مناسبی از آن را روی طی اسپری کنید و کفپوش را پاک کنید. هرگز از شوینده‌های رایج که دارای موادشیمیایی، آمونیاک، و آنزیم‌های قوی هستند استفاده نکنید تا به پارکت لمینت شما آسیبی نرسد.

 • آخرین مرحله : خشک کردن

مرحله خشک کردن اهمیت بسزایی در فرآیند نظافت پارکت لمینت دارد؛ چرا که رطوبت و وجود آن می‌تواند به لمینت آسیب وارد کند. با استفاده از یک دستمال مناسب (دستمال‌های فیبری گزینه مناسبی‌ست) تمام قسمت‌های لمینت، مخصوصا شیارهای مخصوص آن را کاملا خشک کنید. توجه کنید که بافت دستمال شما نباید خشن باشد تا موجب سایش و خراش در سطح پارکت نشود.

موارد جانبی مهم در نظافت و نگهداری پارکت لمینت

 • براق کردن و جلا دادن پارکت لمینت:‌ درمواقعی که کفپوش شفافیت خود را از دست می دهد و به اصطلاح چرک مرده می شود و پارکت ها دیگر براق نیستند و نمایی ندارند می توانید با استفاده از واکس آن ها را براق کنید.

محصولات تکنوتولز

ملزومات دکوراسیون کف: واکس و براق کننده پارکت لمینت

 • اگر مایعاتی با ترکیب اسیدی و یا قلیایی روی کفپوش لمینت ریخته شد، سریعا آن را خشک و در صورت نیاز تمیز کنید تا از نفوذ آن به لمینت و آسیب رساندن به آن جلوگیری شود.
 • از محصولات بزرگسالان (صابون و شامپوی بچه) به دلیل وجود مواد شوینده قوی‌تر در تميز كردن پاركت استفاده نکنید.
 • تميز كردن پاركت با بخارشوی توصیه نمی‌شود، چراکه باعث نفوذ رطوبت به لایه‌های عمیق پارکت شود و به آن آسیب می رساند.
 • مواظب باشید تا موادی مانند شمع مذاب، جوهر، آدامس و غیره که ممکن است به سطح آن چسبیده و به مرور شکل ظاهر سطوح بیرونی را کمی زشت و حتی دچار آسیب دیده (هر چند بصورت جزئی) کنند، بر روی سطح آن نچسبند. اگر چنین اتفاقی افتاد، با استفاده از مواد شوینده مخصوص لمینت استفاده و پس از پاک شدن کامل آثار آن، به دقت جای آنرا خشک کنید. و یا اینکه در صورت در دسترس نبودن این مواد، در ابتدا با کمی یخ آنها را به آرامی جدا کرده و سپس با استفاده از وسیله ای صاف و نازک (مانند یک صفحه در حد یک کارت بانکی و یا شبیه آن) به آرامی آن موارد ریخته شده بر روی سطح لمینت را پاک کرده و از آنجا جمع کنید. البته در این روش باید دقت کنید که در مرحله آخر موجب ایجاد خراش بر روی سطح آن نشوید. سپس سطح را با یک دستمال به آرامی پاک کنید.
 • اگر برای تمیز کردن سطوح لمینت از آب استفاده می کنید، دقت کنید که دمای آن چندان زیاد نباشد و بهتر است که آب ولرم باشد.

 

و بعنوان صحبت پایانی در صورت رعایت موارد فوق درزمینه نگهداری و نظافت؛ پارکت لمینت ها عمر طولانی خواهند داشت.